LÉČIVÉ KONOPÍ

HISTORIE KONOPÍ

Stejně jako v dávné minulosti i v dnešní době je konopí používáno pro své výrazné léčebné účinky. V posledních letech byla ve světě vypracována celá řada vědeckých studií, které potvrdily účinnost konopí v medicíně. Historie konopí jde ruku v ruce s historií osídlování a vývoje lidského společenství.

Díky odolnosti rostliny a schopnosti se přizpůsobit, jeho využití se postupně rozšířilo napříč všemi kontinenty. Naši předci využívali konopí k výrobě papíru, oblečení, olejů, impregnačních látek a barev. V minulosti dbali překvapivě také na recyklaci. Staré lodní plachty a oblečení byly dále recyklovány na papír. Zajímavostí je, že v roce 1640 guvernér státu Connecticut nařídil, že rostlinu musí pěstovat všichni majitelé pozemků. Mezi největší pěstitelé konopí na americkém kontinentů patřili, mimo mnoho dalších, také prezidenti USA George Washington a Thomas Jefferson.

Ústup konopí předznamenávají především následující události. V 19. století zdokonalení technologie zpracování bavlny, zrušení otroctví, tedy levné pracovní síly pro těžkou práci v konopném průmyslu a objev syntetických vláken ve 20. století. V současnosti je patrný zejména v Evropě a Severní Americe příklon k využití konopí, zejména pro svoji všestrannost a malou ekologickou zátěž. Velkou pozornost věnují světové akademické kruhy využití léčivých vlastností konopí v běžném životě.

TECHNICKÉ KONOPÍ?

Konopí, konkrétně jeho středoruské odrůdy, patří vedle lnu k tradičním vlákenným rostlinám pěstovaným na našem území. Největšího rozmachu dosáhlo jeho pěstování v 18. a v první polovině 19. století. Po roce 1840 byly do provozu uvedeny tři továrny na zpracování konopných vláken (textilní továrna J. R. Schindlera u Českého Krumlova, přádelna konopí firmy Heinik v Přerově a závod p. Peruce v Kunově ve Slezsku). Od počátku 20. století podléhaly domácí producenti vlákna levnějšímu dovozu bavlny, juty a sisalu a později boomu syntetických vlákenných materiálů (silon, nylon,…). Na Slovensku a na Podkarpatské Rusi zůstávalo pěstování konopí i nadále rozšířené. Pěstovalo se zde v selských usedlostech a jako rostlina domácí se tak i zpracovávalo. Získané vlákno sloužilo především k výrobě motouzů, provazů, pytlů, sítí apod. V porovnání s Rakouskem, kde se počítala rozloha konopí na desetitisíce hektarů, byly však naše stovky zanedbatelné…[přečtěte si více]

PROČ KONOPÍ?

Konopí má výrazné protizánětlivé, hojivé, antibakteriální a antivirální účinky. Tato bylina účinně pomáhá nejen v případě vážných nemocí, ale při lokální aplikaci v podobě tinktury nebo masti přináší úlevu a rychlé zhojení i při běžných zdravotních problémech. Zvláště dobře se osvědčuje při léčbě tzv. civilizačních nemocí a chorob spojených se stářím.

Konopná semena a olej jsou jedním z nejlepších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Kromě vzácné kyseliny gama-linolenové obsahují omega 6 a omega 3 v dokonalém poměru 3:1 (lidská kůže je obsahuje v poměru 4:1). Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin. Esenciální se jim říká proto, že si je lidské tělo neumí samo vyrobit a musíme je přijímat z potravy nebo vstřebáváním. Jedna hrst konopných semen kryje potřebu proteinů a mastných kyselin dospělého člověka na jeden den.

CO JSOU TO KANABINOIDY?

Kanabinoidy jsou látky, které se v přírodě vyskytují pouze v rostlinách konopí. Systém jejich využívání živými organismy se nazývá kanabinoidní systém.
Tento systém existuje již přes 600 miliónů let a vyvinul se v dávných dobách ještě před příchodem dinosaurů. Neustále se vyvíjí a je přítomný ve všech vyšších živočišných druzích. Kanabinoidní systém má klíčový vliv na celou řadu životních funkcí včetně rozmnožování a také příjmu potravy… [přečtěte si více]

ZAJÍMAVOSTI O KONOPÍ

Buddhistická tradice praví, že Buddha během šesti stupňů odříkání, které ho vedlo k osvícení, jedl jedno konopné semínko denně. Záznamy o státním banketu čínské dynastie Čou (přibližně 1000 let př. n. l.) ukazují, že vařené konopné semeno bylo součástí cereálních jídel. Až do roku 1883 tvořil papír z konopí více než tři čtvrtiny světové produkce. Henry Ford po letech výzkumu vyráběl auta s plastovou karosérií. Pevnost materiálů je zajištěna směsí vláken celulózy, mezi nimiž nechybí ani konopí. Odolá 10x silnějšímu nárazu než ocel, aniž by se promáčkl. Konopné semeno se pro vysoký obsah bílkovin dá používat jako náhražka masa stejným způsobem jako sójové boby. Polští kuchaři dosud přidávají konopné semínko do svátečního pečiva. Na konci 19. století dostávala královna Viktorie od svého lékaře sira Johna Reynoldse konopí na menstruační křeče. Konopí dokáže zdokonalit pevnost všech materiálů, zvýšit výživnou hodnotu jakéhokoli jídla a vylepšit jakost naprosto všech výrobků. Surovinu s tak univerzálními vlastnostmi jsme na Zemi dosud nepoznali. V roce 1492 přivezl Kryštof Kolumbus konopná semena indiánům. V Anglii 18. století byla nevyhledávanější odměna – britské občanství, udělena panovníkem cizincům, kteří se rozhodli pěstovat konopí, a těm, kteří odmítali, byla často udělována pokuta. Etymologové Hebrejské univerzity v Jeruzalémě potvrdili, že kaneh bosém užívaný k přípravě svatého oleje je konopí (viz Exodus 30, 23)… [přečtěte si více]