Přírodní certifikát CPK

Certifikační značka CPK byla založena roku 2007 a hlavními cíli této společnosti jsou usnadnění orientace spotřebitele na trhu s přírodní kosmetikou, ochrana zdraví a ochrana životního prostředí. Jakýkoli výrobce si může zažádat o certifikát, a pokuď produkt splňuje přísné podmínky, může na svém obalu nést logo CPK zaručující opravdovou přírodnost. Certifikát vycházející ze standardů francouzské společnosti Ecocert zaručuje, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny a látky škodlivé organismu.

Udělovatelem certifikátu CPK je KEZ – Kontrola ekologického zemědělství o.p.s. v České republice – nezávislý kontrolní orgán, který současně kontroluje i ekologické zemědělství.

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, jejichž sběr probíhá šetrným způsobem. Důraz je kladen na ochranu životního prostředí a minimální dopad na přírodu.

Výrobek nesmí obsahovat syntetické sloučeniny a látky škodlivé lidskému zdraví. Zakázáno je také používat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické konzervační látky, umělá barviva, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete (výjimku tedy tvoří látky jako lanolin, med nebo mléko, které nejsou podmiňovány úhynem zvířete). Výrobky nesmí být testovány na zvířatech.

Stejně jako většina zahraničních certifikačních kolegů, i CPK se zaměřuje nejen na složení produktů, ale i na způsob výroby a obalové materiály. Žádoucí je ekologická únosnost a recyklovatelnost obalů.

Přírodní certifikát CPK BIO

CPK BIO je přísnější odnož certifikátu CPK. Základní kritéria se příliš neliší, pro získání „bio“ formy je ale povinný obsah bio surovin minimálně 20 % z celkového složení. Přídatek „bio“ zaručuje kromě standardů pro certifikát CPK (zákaz používání syntetických a škodlivých látek a šetrný přístup k přírodě…) také obsah bio surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Udělovatelem certifikátu CPK bio je KEZ – Kontrola ekologického zemědělství o.p.s. v České republice – nezávislý kontrolní orgán, který současně kontroluje i ekologické zemědělství.

       „Máme obrovskou radost, že našim zákazníkům můžeme nabídnout produkty s tímto certifikátem“

Více informací: http://www.kez.cz/prirodni-a-bio-kosmetika