Lupénka patří mezi dědičná onemocnění. Riziko vzniku u dítěte je v případě jednoho nemocného rodiče zhruba 8-30 %; pokud mají lupénku oba rodiče, stoupá pravděpodobnost u dítěte až k 75 %. První projevy jsou přítomny častěji až po pubertě. Před 16. rokem začíná u 25–45 % pacientů, v 10 % začíná před 10. rokem a ve 2 % před 2. rokem. Vrozená lupénka je velmi vzácná.

U malých dětí začíná lupénka většinou po infekčním onemocnění způsobeném nejčastěji streptokoky (angína). Proto bývá někdy zaměňována s reakcí na antibiotika, kterými se infekce léčí. Lupénka je vyrážka v podobě desítek až stovek červených drobných skvrn nebo pupínků s šupinami na povrchuLupénka je léčitelné, ale dosud nevyléčitelné onemocnění, které se vyznačuje výrazným svěděním. Malé děti v noci špatně spí, pláčou, větší se těžce vyrovnávají se svou odlišností. Onemocnění je omezuje ve výběru zájmových činností a zvětšuje tak jejich psychosociální handicap.

Jak se vypořádat s psoriázou mého dítěte?

Dermatologové varují, že časný vývoj psoriázy u dětí je spojen s většími obtížemi při vyjadřování emocí a u osob zranitelnějších vůči stresu. Proto, když hovoříme o dětské lupénce, je důležitý způsob emočního zacházení:

  • Aplikujte hydratační krémy a balzámy hravou formou, aby dítě nemělo pocit, že je to za trest.
  • Snažte se porozumět lupénce, ale vždy vyhledejte informace a doporučení u pediatra.
  • Vysvětlete dítěti, že se jedná o běžný problém, za který se nemusí stydět, aby se před svými kamarády necítil špatně.
  • Pomoci může i nalezení vhodného příkladu v osobě, která s tímto hendikepem dokázala něco zajímavého.
  • Je důležité pojmenovat problém, ale vyhnout se negativním slovním projevům.
  • Nevyhýbejte se kontaktu s pokožkou. Náklonnost, pocit bezpečí, pohlazení nebo objetí jsou nezbytné.

Několik rad pro rodiče „lupénkáře“

Koupání: Na klasické mýdlo zapomeňte, používejte raději čistou vodu nebo jemné mycí prostředky, nejlépe na přírodní bázi. Pokožku myjte jemně nejlépe pomocí vatových tamponů, nikdy pokožku netřete.

Hydratace: Pokožka potřebuje vodu i ve formě krémů či mastí. O vhodném prostředku pro péči o pokožku se poraďte s lékařem.

Klid: Stav pokožky psoriatika se mění v závislosti na psychické pohodě. Zvláště v zimě, kdy se obtíže zhoršují, zvolněte tempo a vyhledejte klidnější aktivity.

Oblékání: Umělé tkaniny nemají v šatníku psoriatika co dělat. Vyměňte je za bavlněné, bambusové či konopné.

Přírodní přípravky pro zmírnění příznaků psoriázy u dětí:

Pokožka postižená lupénkou potřebuje pravidelnou péči. Některé krémy a emulze určené i pro malé děti působí hojivě díky obsaženým přírodním látkám s protizánětlivým účinkem, které jsou na rozdíl od kortikoidů bezpečné i při dlouhodobém užívání. Ošetřováním pokožky konvenčními kosmetickými přípravky může způsobit nežádoucí účinky, zejména v případě citlivé pokožky dětí. V opačném případě přírodní krémy zdůrazňují péči o jemnou pokožku, která pomáhá minimalizovat svědění a postižení pokožky. Proto hledání vhodného krému nebo balzámu, který zmírňuje příznaky, je v životech lidí trpících psoriázou konstantou.

Pokud tedy hledáte přírodní kosmetiku pro péči o psoriatickou pokožku, doporučujeme vyzkoušet naše přírodní produkty určených k úlevě od svědění a podráždění, a tím zlepšit kvalitu života vašich dětí.

Atopicann konopný krém byl speciálně navržen pro každodenní úlevu od příznaků extrémně suché pokožky, jako je atopická nebo psoriatická pokožka. Jeho přírodní složení spojuje vysoce účinné složky pro zmírnění příznaků, jako je zinek, koloidní stříbro a mořská sůl a rašelina, které spolu s konopným olejem poskytnou pokožce velkou hydratační a zklidňující sílu.

Balcann konopná mast je ideální na každodenní promazávání pokožky. Tato 100 % přírodní mast je určena především pro lokální ošetření problematických míst pokožky, intenzivně vyživuje, mírní nepříjemné pocity napětí a svědění. Zanechá pokožku zklidněnou, jemnou a do hloubky hydratovanou. Dobře se roztírá a může přispět k rychlé obnově kožního pláště, který zabraňuje nežádoucímu vysoušení pokožky.

Bodycann šampon a sprchový gel 2 v 1 pro děti, který díky šetrným mycím přírodním látkám a měsíčku lékařského pomáhá zmírnit svědění, zarudnutí nebo pnutí pokožky.

Bodycann tělové mléko, obsahuje sůl z Mrtvého moře s vysokým podílem stopových prvků a minerálů, které pokožku vyživují, zároveň napomáhají její přirozené obnově. Konopný olej díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin účinně regeneruje kožní film.

A NEZAPOMEŇTE! NEJLEPŠÍ LÉK NA ZMÍRNĚNÍ LUPÉNKY VAŠEHO DÍTĚTE JE EMOČNÍ PODPORA A PŘIROZENÁ PÉČE

zdroje: dermatest.cz, maminka.cz