Co je lupénka?

Psoriáza je velice časté kožní onemocnění. Postihuje více než 2 % populace. Na našem území je ovšem známější pod názvem lupénka. Tento název jedním slovem vystihuje hlavní a nejznámější příznak onemocnění – olupování svrchní vrstvy kůže vyšší rychlostí, než je běžné u zdravého člověka. Projevy nemocného sužují i ve společnosti a mají vliv na jeho psychiku. Olupující se kůže může vyvolat negativní reakce okolí a to i přes to, že se lupénka nijak nepřenáší mezi lidmi, neboť se nejedná o infekční onemocnění. Chronické zánětlivé kožní onemocnění s nadměrnou aktivitou pokožky, což se projevuje tvorbou typických ložisek pokrytých větším množstvím stříbřitých šupin. Nebo ji můžeme chápat jako chorobu podmíněnou geneticky, onemocnění polygenní, kdy ke spuštění mechanismu nemoci přispívá řada faktorů. Je nutné uvést možné kloubní postižení, takzvanou psoritickou artritídu; je přítomna až u 30 % nemocných. Spouštěcích nebo provokujících faktorů nemoci je řada – infekce, stresová zátěž. Průběh onemocnění může být negativně ovlivněn některými léky, alkoholem, kouřením nebo i faktory metabolickými, např. chorobami jater nebo cukrovkou.

Kde se lupénka vlastně bere?

Lupénka je chronická, zánětlivá kožní choroba. Do vínku ji dostáváme geneticky. V případě této nemoci si kůže urychlí „dospívání“ buněk. Kůže je uzpůsobena ve vrstvách a než se vyzrálá kožní buňka dostane na povrch, trvá to 28 dní. Tehdy základní buněčná vrstva vyzraje a dostane se na povrch kůže, takový je normální průběh. U lupénky se ale buňka dostane na povrch velice brzy, často již za 4 dny, tedy 7x rychleji. Tyto buňky jsou, ale nezralé. Kůže je tudíž šupinatá, tvoří ji plastická nachová zánětlivá ložiska. Nejčastější výskyt nemoci můžeme zaznamenat kolem dvacátého roku věku a potom ve věku mezi čtyřiceti a padesáti lety. U žen mnohdy v době klimakteria, kdy hormonální změny nastartují i kožní potíže. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy.

Pro úspěšný boj proti lupénce je dobré dodržovat několik zásad: psychickou pohodu, dostatečný pohyb, posilovat imunitu, dodržovat pestrou a vyváženou stravu, dostatečný spánek či pitný režim. Důležitá je také péče o kůži kosmetikou na přírodní bázi s výtažky z bylin. Vhodnou je i konopná kosmetika s obsahem zinku a rašeliny. Vyzkoušejte přírodní konopný krém Atopicann s vysokým obsahem konopného oleje a extraktu a řadou dalších účinných přírodních látek obsažených v originální receptuře kůži zjemňuje, vyhlazuje, podporuje její regeneraci, vyživuje a zanechává zklidňující pocit. Pravidelnou aplikací lze výrazně podpořit zlepšení celkového stavu a vzhledu kůže. Je vhodný jako doplňková péče o pokožku při léčbě kortikoidy.